PoroÄilo EMCDDAobjavljeno: 02. 04. 2020
EMCDDA posodobljeno poroÄilo o posledicah pandemije COVIDa-19 za uporabnike prepovedanih drog in izvajalce storitev na podroÄju drog (tekst je prevod iz anglešÄine – povezava na original)
Razmere v zvezi z odzivi na izbruh COVIDa-19 se hitro spreminjajo. Posodobljene informacije je mogoÄe najti v smernicah nacionalnih virov za javno zdravje in v rednih posodobitvah Evropskega centra za prepreÄevanje in obvladovanje bolezni in Svetovne zdravstvene organizacije.
Kontekst - izbruh COVIDa-19 v EU
Posamezniki, ki uživajo droge, se sooÄajo z enakimi tveganji kot ostala populacija, zato morajo dobro poznati ustrezna priporoÄila za zmanjšanje možnosti okužbe z virusom. Vendar pa so lahko uporabniki drog izpostavljeni tudi dodatnim tveganjem, zaradi Äesar je potrebno razviti strategije za ocenjevanje in ublažitev tveganj, ki jih predstavljajo nekateri vidiki vedenja in okolišÄine uporabe drog, pa tudi okolje, v katerem uporabniki prejemajo pomoÄ. Tveganja skokovito narastejo zaradi pogoste prisotnosti pridruženih fiziÄnih in duševnih težav med uporabniki drog kot tudi dejstva, da so težave z drogami pogostejše v marginaliziranih skupinah, povezana pa so tudi s stigmatizacijo, ki jo pogosto doživljajo uporabniki drog.
Sedanja kriza javnega zdravja vzbuja resno zaskrbljenost za dobro poÄutje ljudi, ki uživajo droge, kot tudi glede možnosti zagotavljanja neprekinjenih storitev za osebe, ki imajo težave z drogami in glede zašÄite oseb, ki nudijo oskrbo in podporo tej populaciji.
S to kratko predstavitvijo želimo osvetliti tveganja, ki so jim v povezavi s pandemijo COVIDa-19 izpostavljeni ljudje, ki uporabljajo droge in tisti, ki jim v skladu z evropskimi standardi zagotavljajo storitve, kjer pa je potrebno, želimo spodbuditi naÄrtovanje, prevetritev in prilagoditev tako zgodnjih intervencij kot strokovnih obravnav na podroÄju drog.
Prilagoditev in posodobitev storitev na nacionalni in lokalni ravni bodo morale potekati v okviru specifiÄnih smernic in pravil za odzivanje na izbruh COVIDa-19, ki jih sprejemajo posamezne države in v skladu s priporoÄili ECDC in WHO.
Katera so posebna tveganja za ljudi, ki v Äasu pandemije COVID-19 uporabljajo droge?
Medtem ko se uporabniki drog sooÄajo z istimi tveganji okužbe s COVID-19 kot ostalo prebivalstvo, pa so izpostavljeni še dodatnim tveganjem, ki jih je treba upoštevati in omiliti. Na primer, starajoÄa se skupnost uporabnikov opioidov v Evropi je še posebno ranljiva zaradi visoke ravni predhodnih zdravstvenih težav in dejavnikov življenjskega sloga. Posamezniki, ki rekreativno uživajo droge, se pogosto zbirajo v skupinah, v katerih si med seboj delijo drogo ali pribor za drogo. Na splošno velja, da stigmatizacija in marginalizacija, povezani z nekaterimi naÄini uporabe drog, ne samo poveÄujeta tveganje, paÄ pa celo ustvarjata prepreke za uÄinkovito promocijo ukrepov za zmanjšanje tveganja.
Temeljna kroniÄna zdravstvena stanja so povezana z nekaterimi oblikami uporabe drog in poveÄujejo tveganje za razvoj resnih bolezni
SpriÄo velike razširjenosti kroniÄnih zdravstvenih stanj med uporabniki drog, bodo mnogi tvegali resno obolenje dihal, Äe se okužijo s COVID-19. Mednje sodijo:
· Stopnja razširjenosti kroniÄnih obstruktivnih pljuÄnih bolezni in astme je visoka med pacienti, ki so v zdravstveni obravnavi zaradi drog, pri Äemer je lahko kajenje heroina ali cracka oteževalni dejavnik (Palmer et al., 2012).
· Obstaja tudi visoka pojavnost srÄno-žilnih bolezni med bolniki, ki injicirajo droge, in med uporabniki kokaina (Thylstrup in sod., 2015) (Schwartz in sod., 2010).
· Metamfetamin oži krvne žile, kar lahko dodatno poškoduje pljuÄa, dokazano pa je tudi, da lahko zloraba opioidov škodljivo vpliva na imunski sistem (Sacerdote, 2006).
· Razširjenost virusa HIV, virusnih hepatitisov in jetrnega raka, ki oslabijo imunski sistem, je velika med ljudmi, ki injicirajo droge.
· Kajenje tobaka in s tem nikotinska odvisnost je v nekaterih skupinah uporabnikov drog zelo razširjen obiÄaj, kar poveÄuje tveganje za slabše izide bolezni.
Tveganje za prevelik odmerek droge se lahko poveÄa pri uporabnikih, ki so okuženi s COVIDom-19
Glavni življenje ogrožajoÄi uÄinki katerega koli opioida, kot je heroin, so, da zavirajo Äloveško dihanje in povzroÄajo njegov zastoj. Ker lahko COVID-19 (kot vsaka resnejša okužba pljuÄ) povzroÄi težave z dihanjem, pride med uporabniki opioidov do poveÄanega tveganja za preveliko odmerjanje. Antagonist Nalokson, ki blokira uÄinek opioidov in odpravi težave z dihanjem, se tako v kliniÄnem okolju kot tudi znotraj skupnosti uporablja kot preventivni ukrep pri prevelikem odmerku. Ni pa znano, da bi Nalokson vplival na težave z dihanjem, ki jih povzroÄa COVID-19.
Skupna raba pribora lahko poveÄa tveganje za okužbo
· Medtem ko se s souporabo pribora za vbrizgavanje poveÄa tveganje za okužbo z virusi, ki se prenašajo s krvjo, kot so HIV in virusni hepatitis B in C, skupna raba s COVIDom-19 okuženega pribora za inhaliranje, uparjevanje, kajenje ali injiciranje, lahko poveÄa tveganje za okužbo in pospeši širjenje virusa. Virus, ki povzroÄa COVID-19, se širi predvsem od osebe do osebe, med ljudmi, ki so v tesnem medsebojnem stiku in z izdihanimi kapljicami, ki se izloÄijo, ko okuženi Älovek kašlja ali kiha. Na nekaterih površinah lahko virus preživi razmeroma dolgo.
· Medtem ko so ukrepi za zmanjševanje škode obiÄajno usmerjeni na tveganja, povezana z injiciranjem, je manj pozornosti posveÄeno drugaÄnim naÄinom vnosa droge. Izbruh COVIDa-19 lahko predstavlja dodatna tveganja, ki jih veÄina za zdaj še ne prizna, kot denimo souporaba konopljinih džojntov, cigaret, uparjevanje, inhalacijske naprave ali pripomoÄkov za droge.
Prenatrpano okolje poveÄuje tveganje za izpostavljenost COVIDu-19
Zaradi znaÄilnosti nekaterih okolij, ki jih obiskujejo, so uporabniki drog lahko bolj izpostavljeni nevarnosti okužbe s COVIDom-19:
· Rekreativno uživanje drog pogosto poteka v skupinah ali v množici, kar poveÄa izpostavljenost COVIDu-19. To je mogoÄe do neke mere ublažiti s socialnim distanciranjem, tako da dosledno sledimo postavljenim varnostnim smernicam ali z izvajanjem ukrepov za zmanjšanje uporabe prostorov ali dostopa do visoko riziÄnega okolja.
· Centri za zdravljenje drog, centri za nizkopražne storitve in ​​storitve, namenjene socialni podpori uporabnikom drog, imajo vÄasih obmoÄja, na katerih je ohranjanje varnostne razdalje med ljudmi zelo težko, na primer v Äakalnicah ali v prostorih v skupnosti. Kot v drugih okoljih je tudi v tem okolju vzpostavitev ustrezne distance in uvedba higienskih navad življenjskega pomena.
· Brezdomcem pogosto ne preostaja drugega, kot da preživljajo Äas v javnih prostorih in nimajo dostopa do virov za osebno higieno. Samoizolacija je za brezdomce zahteven podvig, dostop do zdravstvene oskrbe pa je pogosto zelo omejen. Reševanje potreb uporabnikov drog, ki so brez doma ali brez stalnega zavetja, je za uspešen boj proti COVIDu-19 temeljnega pomena.
Obvladovanje dejavnikov tveganja za prenos COVIDa-19 v zaporih je še posebej zahtevno. V zaporih je razširjenost uporabe drog in nalezljivih bolezni velika. To so zaprta, dokazano prenatrpana okolja, s šibko infrastrukturo in zapoznelimi diagnozami (Evropski center za prepreÄevanje bolezni in Kontrolni in evropski center za spremljanje drog in odvisnosti, 2018).
Tveganja zaradi motenega dostopa do storitev na podroÄju drog, do oskrbe s Äistim priborom in do zdravil, ki so življenjskega pomena
· Neprekinjena skrb za osebe, ki uporabljajo droge, je lahko zahteven izziv spriÄo pomanjkanja osebja, motenj v delovanju služb in ukinjanja storitev, samoizolacije in omejitve prostega gibanja. V tem okviru sta naÄrtovanje ukrepov ob nepredvidljivih dogodkih in kontinuiteta njihovega izvajanja bistvenega pomena. Centri, ki opravljajo storitve za uporabnike drog, zlasti manjši, ​​lokalno financirani in tisti, ki jih vodijo nevladne organizacije, ki delujejo vštric s formalnimi strukturami javnih zdravstvenih sistemov, so lahko še posebej ranljivi in ​​nimajo dostopa do dodatnih virov, potrebnih za zagotavljanje neprekinjene oskrbe.
· Obstaja nevarnost, da se zmanjša dostop do nadomestnega opioidnega zdravljenja in do drugih osnovnih zdravil kot tudi do Äistega pribora za uporabo drog, še posebno, Äe je odrejeno, da lekarne v skupnosti skrajšajo odpiralni Äas za stranke, omejijo storitve in prenehajo izdajati metadon. Verjetno je dostop do zdravljenja najbolj otežen za tiste, ki so v samoizolaciji, zaporu ali karanteni.
· Omejitve gibanja v nekaterih krajih zaradi epidemije COVIDa-19 bi lahko privedle tudi do motenega trga z drogami in manjše ponudbe prepovedanih drog. To bi lahko imelo vrsto posledic, zlasti za uporabnike, ki so odvisni od drog in bi lahko povzroÄilo veÄje povpraševanje po storitvah služb, ki se ukvarjajo z uporabniki drog.
Zagotavljanje uÄinkovitih storitev na podroÄju drog v Äasu pandemije – pomembni premisleki
Izvajanje preventivnih ukrepov za prepreÄevanje prenosa COVIDa-19 v okoljih, kamor zahajajo uporabniki drog
Da bi zmanjšali možnost prenosa COVIDa-19, je potrebno z vso zavzetostjo odvraÄati uporabnike od souporabe droge in istega pribora ter obenem spodbujati ustrezne ukrepe ohranjanja socialne distance in higiene. Potrebno je razviti komunikacijske strategije, s katerimi bi lahko na primeren naÄin vplivali na razliÄne oblike vedenja in nagovarjali razliÄne ciljne skupine uporabnikov, vkljuÄno z marginaliziranimi skupinami, kot so brezdomci, rekreativni uporabniki drog in uporabniki konoplje. Uporabnike drog bi bilo treba spodbujati, da kot zašÄitni ukrep razmislijo o možnosti prenehanja ali zmanjšanja uporabe drog. Potrebno je ukrepanje za zagotovitev strokovne podpore in pomoÄi tistim, ki išÄejo dostop do storitev. Kot ravnajo ostale zdravstvene in socialne službe, bi morale tudi službe na podroÄju drog, zavetišÄa za brezdomce in zapori širiti jasna sporoÄila, kaj storiti, da zmanjšamo tveganje za okužbo, uporabnikom storitev in zaposlenemu osebju pa dati na voljo ustrezno gradivo.
V gradivu morajo biti vkljuÄeni:
· Osebni zašÄitni ukrepi: spodbujanje pravilne higiene rok in praktiÄni nasveti za zmanjšanje tveganja, kot npr. kašelj in kihanje v notranjost komolca. Zagotovite, da je v kopalnicah vedno na voljo milo za umivanje in pripomoÄki za sušenje / brisanje rok. Poskrbite, da se na kljuÄnih mestih znotraj objekta, vkljuÄno s prijavnimi pulti, vhodi in izhodi, nahajajo razkužilna sredstva za roke, ki naj vsebujejo vsaj 60% alkohola.
· Okoljski ukrepi: pogosto oÄistite rabljene površine in kolikor mogoÄe zmanjšajte souporabo predmetov ter poskrbite za pravilno prezraÄevanje.
· ObiÄajno komuniciranje z uporabniki, ki zadeva dejavnike tveganja pri skupni uporabi drog in izmenjavi pribora za droge je potrebno tako spremeniti, da ustreza potrebam po zmanjševanju tveganja izpostavljenosti COVIDu-19 v luÄi možnih naÄinov prenosa (s kapljicami, površinami).
· ObiÄajno prakso pri zagotavljanju Äistega pribora za injiciranje in za druge naÄine uživanja droge (npr. kajenje in inhalacija), ki temelji na prepreÄevanju skupne rabe pribora med uporabniki drog, je treba tako spremeniti in po potrebi prilagoditi, da bi zagotovili, da še ustreza svojemu namenu. Verjetno je potrebno zagotoviti veÄje zaloge pribora za uporabnike v samoizolaciji.
· Med uporabniki drog in tistimi, ki se ukvarjajo s to skupino, je potrebno spodbujati ukrepe za socialno distanciranje. To vkljuÄuje izogibanje tesnim stikom (stiskom roke in poljubom), ohranjanje ustrezne varnostne razdalje drug od drugega in omejevanje števila ljudi, ki hkrati uporabljajo storitve. Evropski center za prepreÄevanje in obvladovanje bolezni (ECDC) je objavil dokument o socialnem distanciranju: https://www.ecdc.europa.eu/en/publications-data/considerations-relating-social-distancing-measures-response-covid-19-second. Posebno pozornost je treba nameniti podpori in zagotavljanju osnovnih potrebšÄin za uporabnike storitev na podroÄju drog, uporabnike zavetišÄ za brezdomce in zapornike, da bi jim omogoÄili, da zašÄitijo sebe in druge pred okužbo.
· Potrebno je doloÄiti protokole za storitve, ki bi omogoÄili ustrezno ravnanje z uporabniki drog, ki kažejo znake možne okužbe s COVIDom-19. Ti bi morali vkljuÄevati zagotavljanje zašÄitnih mask za tiste, ki kažejo dihalne simptome (kašelj, vroÄina), vzpostavitev izolacijskega obmoÄja in oblikovanje ustreznih postopkov napotitve in obvešÄanja v skladu z razvojem nacionalnih smernic. ECDC je objavil tehniÄno poroÄilo o prepreÄevanju in nadzoru okužb s COVIDom-19 v zdravstvenih ustanovah, vkljuÄno z ustanovami za dolgotrajno oskrbo: https://www.ecdc.europa.eu/en/publications-data/infection-prevention-and-control-covid-19-healthcare-settings.
· Splošne smernice in informacije za posebne skupine, kot so bolniki s kroniÄnimi boleznimi in z oslabelim imunskim sistemom, najdete na povezavi: https://www.ecdc.europa.eu/en/news-events/information-covid-19-specific-groups-elderly-patients-chronic-diseases-people
Zagotavljanje trajne oskrbe med pandemijo
Bistveno je, da uporabnikom drog zagotovimo kontinuiteto osnovnih zdravstvenih storitev. V tem kontekstu je kljuÄnega pomena ustrezno zagotavljanje virov za storitve, izvajanje ukrepov za zašÄito osebja in prioritetno naÄrtovanje storitev.
Zagotavljanje kontinuitete storitev:
· Programi zdravljenja in nizkopražni programi zmanjševanja škode za uporabnike drog spadajo med nujne zdravstvene storitve in bodo morali delovati v omejeni obliki.
· Zagotavljanje nadaljnjega izvajanja tekoÄih storitev na podroÄju zdravljenja uporabnikov drog, vkljuÄno z oskrbo z zdravili za substitucijsko zdravljenje in drugimi terapijami za uporabnike drog, je v trenutnem položaju kljuÄnega pomena.
· Potrebno je naÄrtovati ukrepe ob morebitnem pomanjkanju zdravil in opreme zaradi nepredvidljivih okolišÄin.
· Izvajalci storitev morajo predvideti morebitno odsotnost osebja in temu primerno razviti prožnejše oblike dela in bolniške odsotnosti, opredeliti kritiÄne položaje in funkcije delovnih mest in naÄrtovati alternativno pokrivanje kadra z navzkrižnim usposabljanjem.
· Izvajalci storitev bodo morda morali predvideti zaÄasne alternativne rešitve v primeru zapiranja stalnih lokacij (npr. z zagotavljanjem spletnih storitev, dobavo zdravil in pribora v lekarnah, obiski na domu, telefonskimi ali video klici, namenjeni oceni in nadaljnjemu spremljanju) in prilagoditi obstojeÄe prakse, kot je možnost predpisovanja nadomestnega opioidnega zdravljenja na recept.
· Na podlagi nacionalnih smernic bo med pandemijo morda treba zaÄasno ustaviti ali zmanjšati tesne stike med ljudmi na individualnih in skupinskih sestankih in najti zanje alternativne rešitve.
· Pomembno je, da upoštevamo razpoložljivost in dostopnost storitev za uporabnike drog, ki so brezdomci, saj je to skupina z omejenimi sredstvi za samozašÄito in samoizolacijo. V ZDA je CDC objavila zaÄasne smernice, namenjene zavetišÄem za brezdomce: https://www.cdc.gov/coronavirus/2019-ncov/community/homeless-shelters/plan-prepare-respond.html
ZašÄita izvajalcev storitev med pandemijo - pomembni ukrepi, ki jih je treba upoštevati:
· Nujno informiranje osebja o preventivnih ukrepih (glej preventivne ukrepe zgoraj).
· Zagotavljanje potrebne zašÄitne opreme za osebje in uvedba protokolov za zmanjšanje tveganja za prenos virusa na osebje in na uporabnike, vkljuÄno z uporabo fiziÄnih ovir za zašÄito osebja, ki dela z uporabniki z neznanim statusom okužbe.
· Zmanjšanje na minimum števila uslužbencev, ki delajo v neposredni bližini drug drugega. Uvajanje ustrezne politike upravljanja s tveganji in postopkov za obvladovanje tveganja za stranke z respiratornimi simptomi.
· PreuÄitev delovnih praks osebja in prostovoljcev z visokim tveganjem za hudo COVID-19 (tistih, ki so starejši ali imajo že obstojeÄe zdravstvene probleme), vkljuÄno z ureditvijo dela na daljavo, kadar je mogoÄe.
· Uvedba rednih virtualnih sreÄanj, ki naj omogoÄijo hitro obravnavanje vprašanj, ki se pojavljajo v lokalnih razmerah in odzivanje na hitro spreminjajoÄe se ukrepe vlade in organov na lokalni ravni.
prevedla Suzana Jakac
EMCDDA posodobljeno poroÄilo o posledicah pandemije COVIDa-19 za uporabnike prepovedanih drog in izvajalce storitev na podroÄju drog (tekst je prevod iz anglešÄine – povezava na original)
Razmere v zvezi z odzivi na izbruh COVIDa-19 se hitro spreminjajo. Posodobljene informacije je mogoÄe najti v smernicah nacionalnih virov za javno zdravje in v rednih posodobitvah Evropskega centra za prepreÄevanje in obvladovanje bolezni in Svetovne zdravstvene organizacije.
Kontekst - izbruh COVIDa-19 v EU
Posamezniki, ki uživajo droge, se sooÄajo z enakimi tveganji kot ostala populacija, zato morajo dobro poznati ustrezna priporoÄila za zmanjšanje možnosti okužbe z virusom. Vendar pa so lahko uporabniki drog izpostavljeni tudi dodatnim tveganjem, zaradi Äesar je potrebno razviti strategije za ocenjevanje in ublažitev tveganj, ki jih predstavljajo nekateri vidiki vedenja in okolišÄine uporabe drog, pa tudi okolje, v katerem uporabniki prejemajo pomoÄ. Tveganja skokovito narastejo zaradi pogoste prisotnosti pridruženih fiziÄnih in duševnih težav med uporabniki drog kot tudi dejstva, da so težave z drogami pogostejše v marginaliziranih skupinah, povezana pa so tudi s stigmatizacijo, ki jo pogosto doživljajo uporabniki drog.
Sedanja kriza javnega zdravja vzbuja resno zaskrbljenost za dobro poÄutje ljudi, ki uživajo droge, kot tudi glede možnosti zagotavljanja neprekinjenih storitev za osebe, ki imajo težave z drogami in glede zašÄite oseb, ki nudijo oskrbo in podporo tej populaciji.
S to kratko predstavitvijo želimo osvetliti tveganja, ki so jim v povezavi s pandemijo COVIDa-19 izpostavljeni ljudje, ki uporabljajo droge in tisti, ki jim v skladu z evropskimi standardi zagotavljajo storitve, kjer pa je potrebno, želimo spodbuditi naÄrtovanje, prevetritev in prilagoditev tako zgodnjih intervencij kot strokovnih obravnav na podroÄju drog.
Prilagoditev in posodobitev storitev na nacionalni in lokalni ravni bodo morale potekati v okviru specifiÄnih smernic in pravil za odzivanje na izbruh COVIDa-19, ki jih sprejemajo posamezne države in v skladu s priporoÄili ECDC in WHO.
Katera so posebna tveganja za ljudi, ki v Äasu pandemije COVID-19 uporabljajo droge?
Medtem ko se uporabniki drog sooÄajo z istimi tveganji okužbe s COVID-19 kot ostalo prebivalstvo, pa so izpostavljeni še dodatnim tveganjem, ki jih je treba upoštevati in omiliti. Na primer, starajoÄa se skupnost uporabnikov opioidov v Evropi je še posebno ranljiva zaradi visoke ravni predhodnih zdravstvenih težav in dejavnikov življenjskega sloga. Posamezniki, ki rekreativno uživajo droge, se pogosto zbirajo v skupinah, v katerih si med seboj delijo drogo ali pribor za drogo. Na splošno velja, da stigmatizacija in marginalizacija, povezani z nekaterimi naÄini uporabe drog, ne samo poveÄujeta tveganje, paÄ pa celo ustvarjata prepreke za uÄinkovito promocijo ukrepov za zmanjšanje tveganja.
Temeljna kroniÄna zdravstvena stanja so povezana z nekaterimi oblikami uporabe drog in poveÄujejo tveganje za razvoj resnih bolezni
· Stopnja razširjenosti kroniÄnih obstruktivnih pljuÄnih bolezni in astme je visoka med pacienti, ki so v zdravstveni obravnavi zaradi drog, pri Äemer je lahko kajenje heroina ali cracka oteževalni dejavnik (Palmer et al., 2012).
· Obstaja tudi visoka pojavnost srÄno-žilnih bolezni med bolniki, ki injicirajo droge, in med uporabniki kokaina (Thylstrup in sod., 2015) (Schwartz in sod., 2010).
· Metamfetamin oži krvne žile, kar lahko dodatno poškoduje pljuÄa, dokazano pa je tudi, da lahko zloraba opioidov škodljivo vpliva na imunski sistem (Sacerdote, 2006).
· Razširjenost virusa HIV, virusnih hepatitisov in jetrnega raka, ki oslabijo imunski sistem, je velika med ljudmi, ki injicirajo droge.
· Kajenje tobaka in s tem nikotinska odvisnost je v nekaterih skupinah uporabnikov drog zelo razširjen obiÄaj, kar poveÄuje tveganje za slabše izide bolezni.
Tveganje za prevelik odmerek droge se lahko poveÄa pri uporabnikih, ki so okuženi s COVIDom-19
Glavni življenje ogrožajoÄi uÄinki katerega koli opioida, kot je heroin, so, da zavirajo Äloveško dihanje in povzroÄajo njegov zastoj. Ker lahko COVID-19 (kot vsaka resnejša okužba pljuÄ) povzroÄi težave z dihanjem, pride med uporabniki opioidov do poveÄanega tveganja za preveliko odmerjanje. Antagonist Nalokson, ki blokira uÄinek opioidov in odpravi težave z dihanjem, se tako v kliniÄnem okolju kot tudi znotraj skupnosti uporablja kot preventivni ukrep pri prevelikem odmerku. Ni pa znano, da bi Nalokson vplival na težave z dihanjem, ki jih povzroÄa COVID-19.
Skupna raba pribora lahko poveÄa tveganje za okužbo
· Medtem ko se s souporabo pribora za vbrizgavanje poveÄa tveganje za okužbo z virusi, ki se prenašajo s krvjo, kot so HIV in virusni hepatitis B in C, skupna raba s COVIDom-19 okuženega pribora za inhaliranje, uparjevanje, kajenje ali injiciranje, lahko poveÄa tveganje za okužbo in pospeši širjenje virusa. Virus, ki povzroÄa COVID-19, se širi predvsem od osebe do osebe, med ljudmi, ki so v tesnem medsebojnem stiku in z izdihanimi kapljicami, ki se izloÄijo, ko okuženi Älovek kašlja ali kiha. Na nekaterih površinah lahko virus preživi razmeroma dolgo.
· Medtem ko so ukrepi za zmanjševanje škode obiÄajno usmerjeni na tveganja, povezana z injiciranjem, je manj pozornosti posveÄeno drugaÄnim naÄinom vnosa droge. Izbruh COVIDa-19 lahko predstavlja dodatna tveganja, ki jih veÄina za zdaj še ne prizna, kot denimo souporaba konopljinih džojntov, cigaret, uparjevanje, inhalacijske naprave ali pripomoÄkov za droge.
Prenatrpano okolje poveÄuje tveganje za izpostavljenost COVIDu-19
Zaradi znaÄilnosti nekaterih okolij, ki jih obiskujejo, so uporabniki drog lahko bolj izpostavljeni nevarnosti okužbe s COVIDom-19:
· Rekreativno uživanje drog pogosto poteka v skupinah ali v množici, kar poveÄa izpostavljenost COVIDu-19. To je mogoÄe do neke mere ublažiti s socialnim distanciranjem, tako da dosledno sledimo postavljenim varnostnim smernicam ali z izvajanjem ukrepov za zmanjšanje uporabe prostorov ali dostopa do visoko riziÄnega okolja.
· Centri za zdravljenje drog, centri za nizkopražne storitve in ​​storitve, namenjene socialni podpori uporabnikom drog, imajo vÄasih obmoÄja, na katerih je ohranjanje varnostne razdalje med ljudmi zelo težko, na primer v Äakalnicah ali v prostorih v skupnosti. Kot v drugih okoljih je tudi v tem okolju vzpostavitev ustrezne distance in uvedba higienskih navad življenjskega pomena.
· Brezdomcem pogosto ne preostaja drugega, kot da preživljajo Äas v javnih prostorih in nimajo dostopa do virov za osebno higieno. Samoizolacija je za brezdomce zahteven podvig, dostop do zdravstvene oskrbe pa je pogosto zelo omejen. Reševanje potreb uporabnikov drog, ki so brez doma ali brez stalnega zavetja, je za uspešen boj proti COVIDu-19 temeljnega pomena.
Obvladovanje dejavnikov tveganja za prenos COVIDa-19 v zaporih je še posebej zahtevno. V zaporih je razširjenost uporabe drog in nalezljivih bolezni velika. To so zaprta, dokazano prenatrpana okolja, s šibko infrastrukturo in zapoznelimi diagnozami (Evropski center za prepreÄevanje bolezni in Kontrolni in evropski center za spremljanje drog in odvisnosti, 2018).
Tveganja zaradi motenega dostopa do storitev na podroÄju drog, do oskrbe s Äistim priborom in do zdravil, ki so življenjskega pomena
· Neprekinjena skrb za osebe, ki uporabljajo droge, je lahko zahteven izziv spriÄo pomanjkanja osebja, motenj v delovanju služb in ukinjanja storitev, samoizolacije in omejitve prostega gibanja. V tem okviru sta naÄrtovanje ukrepov ob nepredvidljivih dogodkih in kontinuiteta njihovega izvajanja bistvenega pomena. Centri, ki opravljajo storitve za uporabnike drog, zlasti manjši, ​​lokalno financirani in tisti, ki jih vodijo nevladne organizacije, ki delujejo vštric s formalnimi strukturami javnih zdravstvenih sistemov, so lahko še posebej ranljivi in ​​nimajo dostopa do dodatnih virov, potrebnih za zagotavljanje neprekinjene oskrbe.
· Obstaja nevarnost, da se zmanjša dostop do nadomestnega opioidnega zdravljenja in do drugih osnovnih zdravil kot tudi do Äistega pribora za uporabo drog, še posebno, Äe je odrejeno, da lekarne v skupnosti skrajšajo odpiralni Äas za stranke, omejijo storitve in prenehajo izdajati metadon. Verjetno je dostop do zdravljenja najbolj otežen za tiste, ki so v samoizolaciji, zaporu ali karanteni.
· Omejitve gibanja v nekaterih krajih zaradi epidemije COVIDa-19 bi lahko privedle tudi do motenega trga z drogami in manjše ponudbe prepovedanih drog. To bi lahko imelo vrsto posledic, zlasti za uporabnike, ki so odvisni od drog in bi lahko povzroÄilo veÄje povpraševanje po storitvah služb, ki se ukvarjajo z uporabniki drog.
Zagotavljanje uÄinkovitih storitev na podroÄju drog v Äasu pandemije – pomembni premisleki
Izvajanje preventivnih ukrepov za prepreÄevanje prenosa COVIDa-19 v okoljih, kamor zahajajo uporabniki drog
Da bi zmanjšali možnost prenosa COVIDa-19, je potrebno z vso zavzetostjo odvraÄati uporabnike od souporabe droge in istega pribora ter obenem spodbujati ustrezne ukrepe ohranjanja socialne distance in higiene. Potrebno je razviti komunikacijske strategije, s katerimi bi lahko na primeren naÄin vplivali na razliÄne oblike vedenja in nagovarjali razliÄne ciljne skupine uporabnikov, vkljuÄno z marginaliziranimi skupinami, kot so brezdomci, rekreativni uporabniki drog in uporabniki konoplje. Uporabnike drog bi bilo treba spodbujati, da kot zašÄitni ukrep razmislijo o možnosti prenehanja ali zmanjšanja uporabe drog. Potrebno je ukrepanje za zagotovitev strokovne podpore in pomoÄi tistim, ki išÄejo dostop do storitev. Kot ravnajo ostale zdravstvene in socialne službe, bi morale tudi službe na podroÄju drog, zavetišÄa za brezdomce in zapori širiti jasna sporoÄila, kaj storiti, da zmanjšamo tveganje za okužbo, uporabnikom storitev in zaposlenemu osebju pa dati na voljo ustrezno gradivo.
V gradivu morajo biti vkljuÄeni:
· Osebni zašÄitni ukrepi: spodbujanje pravilne higiene rok in praktiÄni nasveti za zmanjšanje tveganja, kot npr. kašelj in kihanje v notranjost komolca. Zagotovite, da je v kopalnicah vedno na voljo milo za umivanje in pripomoÄki za sušenje / brisanje rok. Poskrbite, da se na kljuÄnih mestih znotraj objekta, vkljuÄno s prijavnimi pulti, vhodi in izhodi, nahajajo razkužilna sredstva za roke, ki naj vsebujejo vsaj 60% alkohola.
· Okoljski ukrepi: pogosto oÄistite rabljene površine in kolikor mogoÄe zmanjšajte souporabo predmetov ter poskrbite za pravilno prezraÄevanje.
· ObiÄajno komuniciranje z uporabniki, ki zadeva dejavnike tveganja pri skupni uporabi drog in izmenjavi pribora za droge je potrebno tako spremeniti, da ustreza potrebam po zmanjševanju tveganja izpostavljenosti COVIDu-19 v luÄi možnih naÄinov prenosa (s kapljicami, površinami).
· ObiÄajno prakso pri zagotavljanju Äistega pribora za injiciranje in za druge naÄine uživanja droge (npr. kajenje in inhalacija), ki temelji na prepreÄevanju skupne rabe pribora med uporabniki drog, je treba tako spremeniti in po potrebi prilagoditi, da bi zagotovili, da še ustreza svojemu namenu. Verjetno je potrebno zagotoviti veÄje zaloge pribora za uporabnike v samoizolaciji.
· Med uporabniki drog in tistimi, ki se ukvarjajo s to skupino, je potrebno spodbujati ukrepe za socialno distanciranje. To vkljuÄuje izogibanje tesnim stikom (stiskom roke in poljubom), ohranjanje ustrezne varnostne razdalje drug od drugega in omejevanje števila ljudi, ki hkrati uporabljajo storitve. Evropski center za prepreÄevanje in obvladovanje bolezni (ECDC) je objavil dokument o socialnem distanciranju: https://www.ecdc.europa.eu/en/publications-data/considerations-relating-social-distancing-measures-response-covid-19-second. Posebno pozornost je treba nameniti podpori in zagotavljanju osnovnih potrebšÄin za uporabnike storitev na podroÄju drog, uporabnike zavetišÄ za brezdomce in zapornike, da bi jim omogoÄili, da zašÄitijo sebe in druge pred okužbo.
· Potrebno je doloÄiti protokole za storitve, ki bi omogoÄili ustrezno ravnanje z uporabniki drog, ki kažejo znake možne okužbe s COVIDom-19. Ti bi morali vkljuÄevati zagotavljanje zašÄitnih mask za tiste, ki kažejo dihalne simptome (kašelj, vroÄina), vzpostavitev izolacijskega obmoÄja in oblikovanje ustreznih postopkov napotitve in obvešÄanja v skladu z razvojem nacionalnih smernic. ECDC je objavil tehniÄno poroÄilo o prepreÄevanju in nadzoru okužb s COVIDom-19 v zdravstvenih ustanovah, vkljuÄno z ustanovami za dolgotrajno oskrbo: https://www.ecdc.europa.eu/en/publications-data/infection-prevention-and-control-covid-19-healthcare-settings.
· Splošne smernice in informacije za posebne skupine, kot so bolniki s kroniÄnimi boleznimi in z oslabelim imunskim sistemom, najdete na povezavi: https://www.ecdc.europa.eu/en/news-events/information-covid-19-specific-groups-elderly-patients-chronic-diseases-people
Zagotavljanje trajne oskrbe med pandemijo
Bistveno je, da uporabnikom drog zagotovimo kontinuiteto osnovnih zdravstvenih storitev. V tem kontekstu je kljuÄnega pomena ustrezno zagotavljanje virov za storitve, izvajanje ukrepov za zašÄito osebja in prioritetno naÄrtovanje storitev.
Zagotavljanje kontinuitete storitev:
· Programi zdravljenja in nizkopražni programi zmanjševanja škode za uporabnike drog spadajo med nujne zdravstvene storitve in bodo morali delovati v omejeni obliki.
· Zagotavljanje nadaljnjega izvajanja tekoÄih storitev na podroÄju zdravljenja uporabnikov drog, vkljuÄno z oskrbo z zdravili za substitucijsko zdravljenje in drugimi terapijami za uporabnike drog, je v trenutnem položaju kljuÄnega pomena.
· Potrebno je naÄrtovati ukrepe ob morebitnem pomanjkanju zdravil in opreme zaradi nepredvidljivih okolišÄin.
· Izvajalci storitev morajo predvideti morebitno odsotnost osebja in temu primerno razviti prožnejše oblike dela in bolniške odsotnosti, opredeliti kritiÄne položaje in funkcije delovnih mest in naÄrtovati alternativno pokrivanje kadra z navzkrižnim usposabljanjem.
· Izvajalci storitev bodo morda morali predvideti zaÄasne alternativne rešitve v primeru zapiranja stalnih lokacij (npr. z zagotavljanjem spletnih storitev, dobavo zdravil in pribora v lekarnah, obiski na domu, telefonskimi ali video klici, namenjeni oceni in nadaljnjemu spremljanju) in prilagoditi obstojeÄe prakse, kot je možnost predpisovanja nadomestnega opioidnega zdravljenja na recept.
· Na podlagi nacionalnih smernic bo med pandemijo morda treba zaÄasno ustaviti ali zmanjšati tesne stike med ljudmi na individualnih in skupinskih sestankih in najti zanje alternativne rešitve.
· Pomembno je, da upoštevamo razpoložljivost in dostopnost storitev za uporabnike drog, ki so brezdomci, saj je to skupina z omejenimi sredstvi za samozašÄito in samoizolacijo. V ZDA je CDC objavila zaÄasne smernice, namenjene zavetišÄem za brezdomce: https://www.cdc.gov/coronavirus/2019-ncov/community/homeless-shelters/plan-prepare-respond.html
ZašÄita izvajalcev storitev med pandemijo - pomembni ukrepi, ki jih je treba upoštevati:
· Nujno informiranje osebja o preventivnih ukrepih (glej preventivne ukrepe zgoraj).
· Zagotavljanje potrebne zašÄitne opreme za osebje in uvedba protokolov za zmanjšanje tveganja za prenos virusa na osebje in na uporabnike, vkljuÄno z uporabo fiziÄnih ovir za zašÄito osebja, ki dela z uporabniki z neznanim statusom okužbe.
· Zmanjšanje na minimum števila uslužbencev, ki delajo v neposredni bližini drug drugega. Uvajanje ustrezne politike upravljanja s tveganji in postopkov za obvladovanje tveganja za stranke z respiratornimi simptomi.
· PreuÄitev delovnih praks osebja in prostovoljcev z visokim tveganjem za hudo COVID-19 (tistih, ki so starejši ali imajo že obstojeÄe zdravstvene probleme), vkljuÄno z ureditvijo dela na daljavo, kadar je mogoÄe.
· Uvedba rednih virtualnih sreÄanj, ki naj omogoÄijo hitro obravnavanje vprašanj, ki se pojavljajo v lokalnih razmerah in odzivanje na hitro spreminjajoÄe se ukrepe vlade in organov na lokalni ravni.
prevedla Suzana Jakac